SİPARİŞ HATTI 0539 824 07 09

Arrow up
Arrow down

kargo

    Siparişlerinizi aynı gün anlaşmalı kargoda şirketlerimize teslim ediyoruz.

Açık Köklü Ceviz Fidanı

açık köklü ceviz fidanları

Açık Köklü Ceviz Fidanı Nedir?

Açık köklü(çıplak köklü) ceviz fidanları isminden de anlaşılacağı üzere kökü açıkta yani çıplak halde dikime hazır ceviz fidanlarıdır. Kasım ile şubat ayları arasında satışa sunulan fidanlardır.

Açık köklü ceviz fidanlarında; Aşı yerleri açıkta kalacak şekilde toprağa gömülerek muhafaza edilir. Böylece fidanın kuruması engellenmektedir.

Çıplak köklü ceviz fidanı dikim yapacağınız yerin iklim koşullarına göre Nisan – Mayıs aylarından itibaren sürgün verip gelişmeye başlar. Açık köklü ceviz fidanı olarak yetiştirilen fidanların yetiştirici tarafından dikilmesi, kış aylarında dinlenmeye geçen ceviz ağacının yapraklarını dökmesi ile yani Kasım ayı itibariyle başlar. 50-60 cm derinlikte ve yaklaşık 40 cm genişlikteki çukurlara ekilmelidir.

Yukarıdaki görselde firmamız tarafından tohumdan ekilen aşısı yapılmış 3 yaşında açık köklü ceviz fidanları gösterilmiştir.

açık köklü ceviz fidanı

Açık Köklü Ceviz Fidanı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ceviz türleri ile ilgili yeterli bilgiye sahip olarak, bahçe yapılacak olan yerin toprak ve iklim koşulları, rakımı, dikilecek olan cevizin türü bilinerek kaliteli ve bol ürün almak mümkündür. Eğer siz de kaliteli ve bol ürün almak, doğru zamanda bakımını yaptığınız ağacın geçtikçe büyüyüp gelişmesini seyretmek istiyorsanız, kısacası iyi bir ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız her şeyden önce fidan alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Aşağıdaki görselde 2 yaşında yeni yerinde dikime hazır hale gelmiş chandler cinsi açık köklü ceviz fidanları gösterilmiştir.

açık köklü ceviz fidanı

Açık Köklü Fidan İle Tüplü Fidan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Açık köklü ceviz fidanları kök, boy ve gövde olarak gelişmiş fidanlardır. Tüplü fidanlar tüp yani poşet içerisinde yetiştirilirken açık köklü ceviz fidanları adından da anlaşılacağı üzere açık bir şekilde toprağa dikilir. Tüplü ceviz fidanları açık kök fidanlara oranla daha küçük görünse de ilk yıl itibariyle aradaki fark ortadan kaybolmaktadır. Kısaca tüplü fidan ile açık kök fidan arasındaki temel fark fidanların yetiştiği ortamdır. 

Açık Köklü Fidanları Ne Zaman Dikilir?

Açık köklü ceviz fidanları her yılın kasım ayından itibaren yetiştirildiği arazide durgun döneme geçer ve havaların soğuması ile birlikte yapraklarını döker. Durgun döneme geçen açık köklü ceviz fidanlarının boyları 1,5 ile 2,5 metre arası değişir. Açık köklü aşılı ceviz fidanlarının kasım ayından itibaren yeni arazilerine dikimi uygundur. Havaların durumuna göre açık köklü ceviz fidanı dikim sezonu ocak-şubat aylarına kadar sürer. 

Açık Köklü Fidanları Çeşitleri Nelerdir?

Açık köklü ceviz fidanlarımızın çeşitleri chandlerfernor ve tozlayıcıları franquette ve fernettedir. Yerli cinsi şebin ve bilecik çeşitlerinin talebi düşük olduğu için firmamızda üretimi yoktur.

Tesisimizden 2016 ekim ayı sonuna ait görüntüler..

açık köklü ceviz fidanı

açık

ceviz fidanları

badem fidanları


iletişim

1173096
Bugün :
Dün :
Bu Hafta :
Geçen Hafta :
Bu Ay :
Geçen Ay :
Tüm Zamanlar :
476
349
2533
1157475
10008
13076
1173096

IP: 3.239.59.31
2023-09-23 18:58:05