SİPARİŞ HATTI 0539 824 07 09

Arrow up
Arrow down

kargo

    Siparişlerinizi aynı gün anlaşmalı kargoda şirketlerimize teslim ediyoruz.

Aşılı Ceviz Fidanı

Aşılı Ceviz Fidanı Türleri,Yabancı Cins Aşılı Ceviz Fidanları,Yerli Cins Aşılı ceviz Fidanları ve Aşılı Ceviz Fidanını Nasıl Ayırırım? sorularının cevapları makalemizde sizleri bekliyor.

açık köklü ceviz fidanları yeni sezon

Anadolu’yu gezdiğinizde hemen her yörede asırlık ceviz ağaçlarına rastlamanız içten bile değildir. Bu da ceviz yetiştiriciliği için ülkemizin biçilmiş kaftan olduğu konusunda bize  önbilgi verecektir. Bu bilgiler ışığında yapılan araştırmalar sonucunda, özellikle son 20 yıldır ülkemizin çeşitli iklim şartlarında aşılama yöntemi ile ceviz bahçeleri kurulmuş ve çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Elde edilen deneyimlerin sonucunda varılan bilgiler ışığında, ceviz fidanı bahçesi oluşturulurken, dikimini yapacağınız ceviz fidan seçiminin iklimsel özelliklere uyum sağlamasının önemi anlaşılmıştır.

Ülkemizde resmi ve özel kuruluşlar bu konuda sürekli olarak çalışmaktadır. Verimliliği kanıtlanmış aşılı ceviz fidanlarının üretimleri, hem resmi kurumlar, hem de özel kurumlar tarafından sertifikalandırılarak yapılmaya başlanmıştır.

asili ceviz fidanları 2 metre

Aşılı Ceviz Fidanı Türleri

Yabancı Cins Aşılı Ceviz Fidanları

Yerli Cins Aşılı ceviz Fidanları

Yabancı ceviz fidanların araştırmalar sonucunda ülkemiz iklim ve toprak türlerine uygun olanları belirlenmiş, ıslah çalışmaları sonunda yukarıda ismini zikrettiğimiz türler ile aşılamalar yapılmıştır. Tozlayıcı olarak Franquette ve Fernette türlerinden iyi verim alınmıştır, bu da hem fidan üreticileri, hem de çiftçilerimiz tarafından tercih edilmişlerdir. Yerli üretim olan aşılı ceviz fidanları çeşitlerinde ise ülkemizde farklı yerlerde denemeleri yapılmış ve beklenen verim yabancı cins aşılı ceviz fidanlarına göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

aşılı ceviz fidanı cüneyt kurnaz

AŞILI CEVİZ FİDANI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Aşılı Ceviz Fidanını Nasıl Ayırırım?

Aşılı ve aşısı yapılmamış ceviz fidanını (güre) birbirlerinden ayırmak aslında çok kolaydır. Aşılı ceviz fidanında kök kısmının biraz üstünde bir genişlik söz konusudur. Bu alanda aşı yapılan bıçak izleri zaten kendini kolayca göstermektedir. Aşısız ceviz fidanı dümdüz olur. Herhangi bir bıçak izi yada gövde de farklı bir genişlik söz konusu olmaz.

Aşağıdaki görseller aşılı ceviz fidanlarına aittir. Aşısız ceviz fidanı üretmediğimiz için görsellerini temin etme durumumuz söz konusu değildir.

aşılı ceviz fidanları

Cevizde Neden Aşılama Gereksinimi Duyulur?

Çünkü ceviz heterozigot bir meyvedir. Tohum olarak ekildiğinde kendi çeşidinin özelliklerini sağlamaz. Cevizde aşılama üniversitelerin araştırmaları sonucunda ortaya çıkmış bilimsel bir yöntemdir. Bu yüzden tohum olarak ekildiğinden ortalama 1 ay sonra çıkan fide ismine doğru anaçlardan temin edilen göz yada kalemlerle aşılanır.

ceviz fidanı asilama

Tohumundan Aşılı Ceviz Fidanı Olur Mu?

Tabiki de hayır. Piyasada sadece son yıllarda böyle bir söylenti çıkmıştır. Tohumundan aşılı ceviz fidanı diye bir çeşit söz konusu değildir. Bu yalan Altay ismi ile; piyasadaki aşısı tutmayan yada hiç aşısı yapılmamış ceviz fidanlarını satmak isteyen sektörümüzü günden güne farkında olmadan baltalayan kişi ve kurumların üretmesinden ibarettir. Tarım Bakanlığı'nın onaylıdığı böyle bir aşılı ceviz fidanı cinsi de yoktur. Aşısız ceviz fidanı yabanidir. Meyve vermez.!

Aşılı Ceviz Fidanın Cinsini Nasıl Anlarım?

Aşılı ceviz fidanının cinsini ancak fidan satın aldığınız firmadan alacağınız taahhütü ile öğrenebilirsiniz. Bu yüzden sizlere sertifikalı ceviz fidanı alıp sözleşme yapmanızı öneriyoruz.

aşılı ceviz fidanı

Aşılı ceviz fidanı alırken, kesinlikle aşılı ve sertifikalı fidan almanızı öneririz. 

Çünkü sertifikalı ceviz fidanları satın alınan firma garantisi altındadır. Sertifikalı fidan satışlarında fatura zorunludur ve bu yüzden hiç bir firma geleceğini aşısız ceviz fidanı satarak karartmak istemez. Ancak Siz yinede aşılı ceviz fidanı satın alırken firmadan sözleşme talebinde de bulunun...  

Firmamız Kapıdağ Fidancılık sizlere ismine doğru aşılı ve sertifikalı ceviz fidanlarını ticaret etik değerlerini benimseyerek faturalı,sözleşmeli olarak sunmaktadır. Bizden fiyat almadan fidan dikmeyin!

asili ceviz fidani 2019

CÜNEYT KURNAZ -- 0539 824 07 09

ceviz fidanları

badem fidanları


iletişim

1295749
Bugün :
Dün :
Bu Hafta :
Geçen Hafta :
Bu Ay :
Geçen Ay :
Tüm Zamanlar :
47
42
89
1284910
1730
16676
1295749

IP: 44.221.66.130
2024-06-18 19:08:34