SİPARİŞ HATTI 0539 824 07 09

Arrow up
Arrow down

kargo

    Siparişlerinizi aynı gün anlaşmalı kargoda şirketlerimize teslim ediyoruz.

Cevizde Budama, Gübreleme, Sulama

kaman cevizi

Son derece dayanıklı ve çok meyve veren bir ağaç olan ceviz ağacı doğru bakım sağlandığı zaman inanılmaz yüksek kalitede ürün vermektedir. Eğer siz de ceviz yetiştiriciliği yapıyorsanız bunları bilmenizde yarar var; çünkü ceviz ne zaman budanır, gübreleme ve sulama işlemleri ne zaman yapılmalıdır, bunların mutlaka bilinmesi gerekmektedir.

ceviz budama


Ceviz Ağacı Nasıl Budanır?

Cevizde budama yapılırken düzgün ve kuvvetli bir taç oluşturmak önemlidir. Böylece meyve kalitesi yükselir, ışık ve hava sirkülasyonu sağlanır, iyi bir çiçeklenme sağlanır ve zarar görmüş kısımlar temizlenir. Budama ile ürün kalitesi ve verimi artar, ağaç da dallarından yapraklarına kadar kalitesi artmış, kava ve ışık alan bir ağaç haline gelir. Kışın sonlarına doğru hafif bir kış budaması ve sürgün pişkinleşmesini kolaylaştırmak için yaz budaması ile ceviz budama işlemi tamamlanmış olur. Ağacın orta bölümlerinden budama yapılmalı, sürgü 30 cm’den kısaysa kesilmemeli, kurşun kalemden ince dallara dokunulmaması önemlidir.

ceviz gübreleme


Ceviz Ağacı Nasıl Gübrelenir?

Ceviz gübreleme işlemi için öncelikle kullanılacak gübre çeşidi ve miktarı, toprak ve iklim koşulları, ağacın yaşı gibi faktörlerin önemli olduğu bilinmelidir. Gelişimi zayıf olan ceviz ağaçları için azotlu gübre tercih edilmelidir. Azotlu gübre miktarı iyi ayarlanmalıdır; fazlası çok zararlıdır. Bunun yanı sıra potasyum ve fosfat bakımından zengin gübreler de tavsiye edilmektedir. Ceviz ağaçları gübreye en çok meyve verdiği dönemde ihtiyaç duymaktadır.

cevizde sulama


Ceviz Ağacı Nasıl Sulanır?

Ceviz sulama işleminde en önemli nokta cevizin ilk yıllarda düzenli bir şekilde sulanması gerektiğidir. Bunun dışında ilkbahar yağışları genelde yeterlidir; yaz mevsiminde sulama arttırılmalıdır. Özellikle iç doldurma döneminde sulamaya özen gösterilmelidir. En ideal sulama damla sulama ve sızdırma sulamadır.

ceviz fidanları

badem fidanları


iletişim

1302836
Bugün :
Dün :
Bu Hafta :
Geçen Hafta :
Bu Ay :
Geçen Ay :
Tüm Zamanlar :
63
396
1302
1288910
5847
2970
1302836

IP: 3.236.112.70
2024-07-19 09:23:34